  • T528Z337M004ATE012
T528Z337M004ATE012
advertisement
Manufacturer No:
T528Z337M004ATE012
HK JDW NO:
417-T528Z337M004ATE012
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T528Z337M004ATE012 Overview
Ripple current is measured to be 5.2A for the part.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 12mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 132μA.Capacitance 330μF governs its operation.In order for 4V to perform its function properly, a rated (DC) voltage (Urdu) must be provided.It operates with the voltage - rated DC of 4V to ensure its reliability.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.In the seated position, it has a maximum height of 0.067 1.70mm°C, so it is stable under all conditions.
T528Z337M004ATE012 Features
5.2A ripple current
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 132μA
with a capacitance of 330μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T528Z337M004ATE012 Applications
There are a lot of KEMET T528Z337M004ATE012 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T528Z337M004ATE012
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    KO-CAP® T528
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    5.2A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    Z
  • Height
    1.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm
  • Length
    7.3mm