  • T52M1227M016C0055
T52M1227M016C0055
advertisement
Manufacturer No:
T52M1227M016C0055
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T52M1227M016C0055
Package:
2924 (7360 Metric)
Datasheet:
T52M1227M016C0055
Purchasing and Inquiry
T52M1227M016C0055 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 55mOhm @ 100kHz.Capacitance is 220μF, so it operates with no capacitance.A voltage-rated DC of 16V ensures its reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.With a voltage of 16V, high efficiency is possible.The maximum height seated of 0.079 2.00mm°C enables stable operation.
T52M1227M016C0055 Features
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 16V
T52M1227M016C0055 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T52M1227M016C0055 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Notebook
  • Tablets
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T52M1227M016C0055
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    2924 (7360 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    vPolyTan™ T52
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    M1
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm