  • T530D227M006ASE006
T530D227M006ASE006
advertisement
Manufacturer No:
T530D227M006ASE006
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T530D227M006ASE006
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T530D227M006ASE006 Overview
It is measured that there is 6500mA ripple current in the part.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 6mOhm @ 100kHz for high efficiency.Leakage current 0.139mA is supported.Capacitance is 220μF when it operates.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 6.3V.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.In addition to its 0.122 3.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T530D227M006ASE006 Features
6500mA ripple current
a 6mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.139mA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~125°C
T530D227M006ASE006 Applications
There are a lot of KEMET T530D227M006ASE006 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Power supplies
  • Tablets
  • LCD TV
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T530D227M006ASE006
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    KO-CAP® T530
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.139mA
  • Ripple Current
    6500mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm