  • T530D227M010ATE010
T530D227M010ATE010
advertisement
Manufacturer No:
T530D227M010ATE010
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T530D227M010ATE010
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T530D227M010ATE010 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 5A.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 10mOhm @ 100kHz.The leakage current of 220μA can be supported.Capacitance 220μF governs its operation.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 10V.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T530D227M010ATE010 Features
5A ripple current
a 10mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 220μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~125°C
T530D227M010ATE010 Applications
There are a lot of KEMET T530D227M010ATE010 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Notebook
  • Smart phone
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T530D227M010ATE010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    220μA
  • Ripple Current
    5A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    324.998933mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    KO-CAP® T530
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%