  • T540A226M010AT6610
T540A226M010AT6610
advertisement
Manufacturer No:
T540A226M010AT6610
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T540A226M010AT6610
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T540A226M010AT6610 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 80mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 22μF.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 10V.It has a maximum seated height of 0.071 1.80mm°C, which enables stable operation.
T540A226M010AT6610 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
T540A226M010AT6610 Applications
There are a lot of KEMET T540A226M010AT6610 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T540A226M010AT6610
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T540
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm