  • T540A226M010CT6510
T540A226M010CT6510
advertisement
Manufacturer No:
T540A226M010CT6510
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T540A226M010CT6510
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T540A226M010CT6510 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 80mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.The capacitance is 22μF when it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 10V.Its maximum height seated of 0.071 1.80mm°C enables stable operation.
T540A226M010CT6510 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
T540A226M010CT6510 Applications
There are a lot of KEMET T540A226M010CT6510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540A226M010CT6510
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    KO-CAP® T540
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm