  • T540B107K003AH8710
T540B107K003AH8710
advertisement
Manufacturer No:
T540B107K003AH8710
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T540B107K003AH8710
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T540B107K003AH8710 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 80mOhm @ 100kHz.With 100μF capacitance, it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 3V.With a maximum seated height of 0.083 2.10mm°C, it is capable of stable operation.
T540B107K003AH8710 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T540B107K003AH8710 Applications
There are a lot of KEMET T540B107K003AH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T540B107K003AH8710
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    KO-CAP® T540
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm