  • T540B107K003DH8610
T540B107K003DH8610
advertisement
Manufacturer No:
T540B107K003DH8610
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T540B107K003DH8610
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T540B107K003DH8610 Overview
A high standard of efficiency requires a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With a capacitance of 100μF, it operates.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.High efficiency is enabled by the voltage rating of 3V.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540B107K003DH8610 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T540B107K003DH8610 Applications
There are a lot of KEMET T540B107K003DH8610 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T540B107K003DH8610
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    KO-CAP® T540
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm