  • T540B107K004DH8610
T540B107K004DH8610
advertisement
Manufacturer No:
T540B107K004DH8610
HK JDW NO:
417-T540B107K004DH8610
Purchasing and Inquiry
T540B107K004DH8610 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 80mOhm @ 100kHz.Capacitance is 100μF, so it operates with no capacitance.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.This voltage - Rated at 4V - allows the device to be highly efficient.This machine can operate at a maximum height of [0.083 2.10mm°C] when seated.
T540B107K004DH8610 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540B107K004DH8610 Applications
There are a lot of KEMET T540B107K004DH8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B107K004DH8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm