  • T540B336M010AH8610
T540B336M010AH8610
advertisement
Manufacturer No:
T540B336M010AH8610
HK JDW NO:
417-T540B336M010AH8610
Purchasing and Inquiry
T540B336M010AH8610 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 80mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 33μF capacitance, it operates.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.With a voltage of 10V, high efficiency is possible.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540B336M010AH8610 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
T540B336M010AH8610 Applications
There are a lot of KEMET T540B336M010AH8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B336M010AH8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm