  • T540B476K006DH86107280
T540B476K006DH86107280
advertisement
Manufacturer No:
T540B476K006DH86107280
HK JDW NO:
417-T540B476K006DH86107280
Purchasing and Inquiry
T540B476K006DH86107280 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 80mOhm @ 100kHz.Capacitance is 47μF when it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.In addition to its 0.083 2.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T540B476K006DH86107280 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540B476K006DH86107280 Applications
There are a lot of KEMET T540B476K006DH86107280 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B476K006DH86107280
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm