  • T540B476M006AH8510
T540B476M006AH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540B476M006AH8510
HK JDW NO:
417-T540B476M006AH8510
Purchasing and Inquiry
T540B476M006AH8510 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 80mOhm @ 100kHz.With 47μF capacitance, it operates.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.With a voltage of 6.3V, high efficiency is possible.In the seated position, it has a maximum height of 0.083 2.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T540B476M006AH8510 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540B476M006AH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540B476M006AH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B476M006AH8510
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm