  • T540B686K004AH8510
T540B686K004AH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540B686K004AH8510
HK JDW NO:
417-T540B686K004AH8510
Purchasing and Inquiry
T540B686K004AH8510 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 80mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 68μF capacitance, it operates.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.High efficiency is achieved with a voltage rating of 4V.The maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
T540B686K004AH8510 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540B686K004AH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540B686K004AH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B686K004AH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm