  • T540B686K004BH8510
T540B686K004BH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540B686K004BH8510
HK JDW NO:
417-T540B686K004BH8510
Purchasing and Inquiry
T540B686K004BH8510 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 80mOhm @ 100kHz.A 68μF capacitance is used to operate it.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.High efficiency is enabled by the voltage rating of 4V.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540B686K004BH8510 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540B686K004BH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540B686K004BH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B686K004BH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm