  • T540B686K004CH85107280
T540B686K004CH85107280
advertisement
Manufacturer No:
T540B686K004CH85107280
HK JDW NO:
417-T540B686K004CH85107280
Purchasing and Inquiry
T540B686K004CH85107280 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 80mOhm @ 100kHz for high efficiency.It operates with the capacitance of 68μF.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.With a voltage of 4V, high efficiency is possible.Having a maximum height seated of 0.083 2.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T540B686K004CH85107280 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540B686K004CH85107280 Applications
There are a lot of KEMET T540B686K004CH85107280 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B686K004CH85107280
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm