  • T540B686K004DH86107610
T540B686K004DH86107610
advertisement
Manufacturer No:
T540B686K004DH86107610
HK JDW NO:
417-T540B686K004DH86107610
Purchasing and Inquiry
T540B686K004DH86107610 Overview
A high standard of efficiency requires a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).This device operates with a capacitance of 68μF.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.With a voltage of 4V, high efficiency is possible.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540B686K004DH86107610 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540B686K004DH86107610 Applications
There are a lot of KEMET T540B686K004DH86107610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B686K004DH86107610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm