  • T540D156M025DH8710
T540D156M025DH8710
advertisement
Manufacturer No:
T540D156M025DH8710
HK JDW NO:
417-T540D156M025DH8710
Purchasing and Inquiry
T540D156M025DH8710 Overview
A high standard of efficiency requires a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With 15μF capacitance, it operates.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.High efficiency is achieved with a voltage rating of 25V.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T540D156M025DH8710 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 15μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
T540D156M025DH8710 Applications
There are a lot of KEMET T540D156M025DH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D156M025DH8710
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    15μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm