  • T540D157M006CH8505
T540D157M006CH8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D157M006CH8505
HK JDW NO:
417-T540D157M006CH8505
Purchasing and Inquiry
T540D157M006CH8505 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 40mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 150μF.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.High efficiency is achieved with a voltage rating of 6.3V.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D157M006CH8505 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540D157M006CH8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D157M006CH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D157M006CH8505
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm