  • T540D226M020CT8505
T540D226M020CT8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D226M020CT8505
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T540D226M020CT8505
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T540D226M020CT8505 Overview
For high efficiency, you should maintain the 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 22μF when it operates.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.The voltage - Rated of 20V allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D226M020CT8505 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 20V
T540D226M020CT8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D226M020CT8505 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Tablets
  • Smart phone
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T540D226M020CT8505
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T540
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm