  • T540D336K025CH8505
T540D336K025CH8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D336K025CH8505
HK JDW NO:
417-T540D336K025CH8505
Purchasing and Inquiry
T540D336K025CH8505 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.Capacitance is 33μF when it operates.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.A voltage rating of 25V allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.122 3.10mm°C] when seated.
T540D336K025CH8505 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
T540D336K025CH8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D336K025CH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D336K025CH8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm