  • T540D336K030AT8610
T540D336K030AT8610
advertisement
Manufacturer No:
T540D336K030AT8610
HK JDW NO:
417-T540D336K030AT8610
Purchasing and Inquiry
T540D336K030AT8610 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.Capacitance is 33μF when it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.This voltage - Rated at 30V - allows the device to be highly efficient.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D336K030AT8610 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T540D336K030AT8610 Applications
There are a lot of KEMET T540D336K030AT8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D336K030AT8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm