  • T540D336M030CT8610
T540D336M030CT8610
advertisement
Manufacturer No:
T540D336M030CT8610
HK JDW NO:
417-T540D336M030CT8610
Purchasing and Inquiry
T540D336M030CT8610 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 100mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 33μF.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 30V.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T540D336M030CT8610 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T540D336M030CT8610 Applications
There are a lot of KEMET T540D336M030CT8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D336M030CT8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm