  • T540D336M030DH8710
T540D336M030DH8710
advertisement
Manufacturer No:
T540D336M030DH8710
HK JDW NO:
417-T540D336M030DH8710
Purchasing and Inquiry
T540D336M030DH8710 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 33μF.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.With a voltage of 30V, high efficiency is possible.In addition to its 0.122 3.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T540D336M030DH8710 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T540D336M030DH8710 Applications
There are a lot of KEMET T540D336M030DH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D336M030DH8710
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm