  • T540D337M004CH8705WAFL
T540D337M004CH8705WAFL
advertisement
Manufacturer No:
T540D337M004CH8705WAFL
HK JDW NO:
417-T540D337M004CH8705WAFL
Purchasing and Inquiry
T540D337M004CH8705WAFL Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.330μF is the capacitance of the device.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.High efficiency is achieved with a voltage rating of 4V.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
T540D337M004CH8705WAFL Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D337M004CH8705WAFL Applications
There are a lot of KEMET T540D337M004CH8705WAFL applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337M004CH8705WAFL
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm