  • T540D337M006DH8710
T540D337M006DH8710
advertisement
Manufacturer No:
T540D337M006DH8710
HK JDW NO:
417-T540D337M006DH8710
Purchasing and Inquiry
T540D337M006DH8710 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 330μF capacitance, it operates.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.This voltage - Rated at 6.3V - allows the device to be highly efficient.Operating at [0.122 3.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540D337M006DH8710 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540D337M006DH8710 Applications
There are a lot of KEMET T540D337M006DH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337M006DH8710
  • Factory Lead Time
    39 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm