  • T540D337M2R5CH8605WAFL
T540D337M2R5CH8605WAFL
advertisement
Manufacturer No:
T540D337M2R5CH8605WAFL
HK JDW NO:
417-T540D337M2R5CH8605WAFL
Purchasing and Inquiry
T540D337M2R5CH8605WAFL Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.This device operates with a capacitance of 330μF.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 2.5V.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
T540D337M2R5CH8605WAFL Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D337M2R5CH8605WAFL Applications
There are a lot of KEMET T540D337M2R5CH8605WAFL applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337M2R5CH8605WAFL
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm