  • T540D475M063AH6510
T540D475M063AH6510
advertisement
Manufacturer No:
T540D475M063AH6510
HK JDW NO:
417-T540D475M063AH6510
Purchasing and Inquiry
T540D475M063AH6510 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 120mOhm @ 100kHz.Leakage current 29.6μA is supported.Capacitance is 4.7μF, so it operates with no capacitance.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 63V.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D475M063AH6510 Features
a 120mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 29.6μA
with a capacitance of 4.7μF
the voltage - rated DC of 63V
an AC voltage of -55°C~125°C
T540D475M063AH6510 Applications
There are a lot of KEMET T540D475M063AH6510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D475M063AH6510
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    29.6μA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm