  • T540D476K020CH8505
T540D476K020CH8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D476K020CH8505
HK JDW NO:
417-T540D476K020CH8505
Purchasing and Inquiry
T540D476K020CH8505 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 100mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 47μF when it operates.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.High efficiency is achieved with a voltage rating of 20V.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T540D476K020CH8505 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 20V
T540D476K020CH8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D476K020CH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D476K020CH8505
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%