  • T540D477K004AH8510
T540D477K004AH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540D477K004AH8510
HK JDW NO:
417-T540D477K004AH8510
Purchasing and Inquiry
T540D477K004AH8510 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.Capacitance 470μF governs its operation.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.Voltage is rated at 4V which allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
T540D477K004AH8510 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D477K004AH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540D477K004AH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D477K004AH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm