  • T540D477M2R5CH8605WAFL
T540D477M2R5CH8605WAFL
advertisement
Manufacturer No:
T540D477M2R5CH8605WAFL
HK JDW NO:
417-T540D477M2R5CH8605WAFL
Purchasing and Inquiry
T540D477M2R5CH8605WAFL Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 40mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 470μF.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.2.5V voltage allows for high efficiency.Operating at [0.122 3.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540D477M2R5CH8605WAFL Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D477M2R5CH8605WAFL Applications
There are a lot of KEMET T540D477M2R5CH8605WAFL applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D477M2R5CH8605WAFL
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm