  • T540D477M2R5DH8605
T540D477M2R5DH8605
advertisement
Manufacturer No:
T540D477M2R5DH8605
HK JDW NO:
417-T540D477M2R5DH8605
Purchasing and Inquiry
T540D477M2R5DH8605 Overview
For high efficiency, you should maintain the 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).470μF is the capacitance of the device.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T540D477M2R5DH8605 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D477M2R5DH8605 Applications
There are a lot of KEMET T540D477M2R5DH8605 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D477M2R5DH8605
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm