  • T541X107K030CT8610
T541X107K030CT8610
advertisement
Manufacturer No:
T541X107K030CT8610
HK JDW NO:
417-T541X107K030CT8610
Purchasing and Inquiry
T541X107K030CT8610 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 70mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.A 100μF capacitance is used to operate it.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 30V.This machine can operate at a maximum height of [0.169 4.30mm°C] when seated.
T541X107K030CT8610 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X107K030CT8610 Applications
There are a lot of KEMET T541X107K030CT8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X107K030CT8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm