  • T541X107M030CT8520
T541X107M030CT8520
advertisement
Manufacturer No:
T541X107M030CT8520
HK JDW NO:
417-T541X107M030CT8520
Purchasing and Inquiry
T541X107M030CT8520 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 35mOhm @ 100kHz for high efficiency.This device operates with a capacitance of 100μF.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.High efficiency is achieved with a voltage rating of 30V.It has a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, which enables stable operation.
T541X107M030CT8520 Features
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X107M030CT8520 Applications
There are a lot of KEMET T541X107M030CT8520 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X107M030CT8520
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm