  • T541X107M030DH8510
T541X107M030DH8510
advertisement
Manufacturer No:
T541X107M030DH8510
HK JDW NO:
417-T541X107M030DH8510
Purchasing and Inquiry
T541X107M030DH8510 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 70mOhm @ 100kHz.With 100μF capacitance, it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.With a voltage of 30V, high efficiency is possible.In the seated position, it has a maximum height of 0.169 4.30mm°C, so it is stable under all conditions.
T541X107M030DH8510 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X107M030DH8510 Applications
There are a lot of KEMET T541X107M030DH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X107M030DH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm