  • T541X157K016CH8510
T541X157K016CH8510
advertisement
Manufacturer No:
T541X157K016CH8510
HK JDW NO:
417-T541X157K016CH8510
Purchasing and Inquiry
T541X157K016CH8510 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 40mOhm @ 100kHz.Capacitance 150μF governs its operation.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 16V.With a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, it is capable of stable operation.
T541X157K016CH8510 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
T541X157K016CH8510 Applications
There are a lot of KEMET T541X157K016CH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X157K016CH8510
    Select All
  • Ratings
    COTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm