  • T541X227M016BT8610
T541X227M016BT8610
advertisement
Manufacturer No:
T541X227M016BT8610
HK JDW NO:
417-T541X227M016BT8610
Purchasing and Inquiry
T541X227M016BT8610 Overview
For high efficiency, you should maintain the 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 220μF capacitance is used to operate it.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.Voltage is rated at 16V which allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, which enables stable operation.
T541X227M016BT8610 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
T541X227M016BT8610 Applications
There are a lot of KEMET T541X227M016BT8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X227M016BT8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm