  • T541X336K035CH8610
T541X336K035CH8610
advertisement
Manufacturer No:
T541X336K035CH8610
HK JDW NO:
417-T541X336K035CH8610
Purchasing and Inquiry
T541X336K035CH8610 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 60mOhm @ 100kHz.Capacitance 33μF governs its operation.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.High efficiency is enabled by the voltage rating of 35V.Operating at [0.169 4.30mm°C]°C seated height makes it stable.
T541X336K035CH8610 Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T541X336K035CH8610 Applications
There are a lot of KEMET T541X336K035CH8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X336K035CH8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm