  • T541X336M035AT8710
T541X336M035AT8710
advertisement
Manufacturer No:
T541X336M035AT8710
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T541X336M035AT8710
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T541X336M035AT8710 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 60mOhm @ 100kHz for high efficiency.A 33μF capacitance is used to operate it.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.35V voltage allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
T541X336M035AT8710 Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T541X336M035AT8710 Applications
There are a lot of KEMET T541X336M035AT8710 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
  • Notebook
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T541X336M035AT8710
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T541
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm