  • T541X337M016AT8510
T541X337M016AT8510
advertisement
Manufacturer No:
T541X337M016AT8510
HK JDW NO:
417-T541X337M016AT8510
Purchasing and Inquiry
T541X337M016AT8510 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 50mOhm @ 100kHz for high efficiency.A 330μF capacitance is used to operate it.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.This voltage - Rated at 16V - allows the device to be highly efficient.This machine can operate at a maximum height of [0.169 4.30mm°C] when seated.
T541X337M016AT8510 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
T541X337M016AT8510 Applications
There are a lot of KEMET T541X337M016AT8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X337M016AT8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm