  • T541X476K030DH8710
T541X476K030DH8710
advertisement
Manufacturer No:
T541X476K030DH8710
HK JDW NO:
417-T541X476K030DH8710
Purchasing and Inquiry
T541X476K030DH8710 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 50mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 47μF capacitance, it operates.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.A voltage rating of 30V allows for high efficiency.Operating at [0.169 4.30mm°C]°C seated height makes it stable.
T541X476K030DH8710 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X476K030DH8710 Applications
There are a lot of KEMET T541X476K030DH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X476K030DH8710
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm