  • T541X476M030BH8510
T541X476M030BH8510
advertisement
Manufacturer No:
T541X476M030BH8510
HK JDW NO:
417-T541X476M030BH8510
Purchasing and Inquiry
T541X476M030BH8510 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 47μF.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.The voltage - Rated of 30V allows for high efficiency.Its maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
T541X476M030BH8510 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X476M030BH8510 Applications
There are a lot of KEMET T541X476M030BH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X476M030BH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm