  • T541X476M030BT8510
T541X476M030BT8510
advertisement
Manufacturer No:
T541X476M030BT8510
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T541X476M030BT8510
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T541X476M030BT8510 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 50mOhm @ 100kHz for high efficiency.The capacitance is 47μF when it operates.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 30V.With a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, it is capable of stable operation.
T541X476M030BT8510 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X476M030BT8510 Applications
There are a lot of KEMET T541X476M030BT8510 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T541X476M030BT8510
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T541
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm