  • T541X477K006CT8705
T541X477K006CT8705
advertisement
Manufacturer No:
T541X477K006CT8705
HK JDW NO:
417-T541X477K006CT8705
Purchasing and Inquiry
T541X477K006CT8705 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 12mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 470μF, it operates.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.6.3V voltage allows for high efficiency.Its maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
T541X477K006CT8705 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T541X477K006CT8705 Applications
There are a lot of KEMET T541X477K006CT8705 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X477K006CT8705
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm