  • T541X477M010CH8710
T541X477M010CH8710
advertisement
Manufacturer No:
T541X477M010CH8710
HK JDW NO:
417-T541X477M010CH8710
Purchasing and Inquiry
T541X477M010CH8710 Overview
For high efficiency, you should maintain the 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It operates with the capacitance of 470μF.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.Voltage is rated at 10V which allows for high efficiency.In addition to its 0.169 4.30mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T541X477M010CH8710 Features
a 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
T541X477M010CH8710 Applications
There are a lot of KEMET T541X477M010CH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X477M010CH8710
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm