  • T541X686K030CT8610
T541X686K030CT8610
advertisement
Manufacturer No:
T541X686K030CT8610
HK JDW NO:
417-T541X686K030CT8610
Purchasing and Inquiry
T541X686K030CT8610 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 50mOhm @ 100kHz.A 68μF capacitance is used to operate it.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.The voltage - Rated of 30V allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
T541X686K030CT8610 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X686K030CT8610 Applications
There are a lot of KEMET T541X686K030CT8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X686K030CT8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm