  • T541X686K030CT8620
T541X686K030CT8620
advertisement
Manufacturer No:
T541X686K030CT8620
HK JDW NO:
417-T541X686K030CT8620
Purchasing and Inquiry
T541X686K030CT8620 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 35mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.68μF is the capacitance of the device.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 30V.The maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
T541X686K030CT8620 Features
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X686K030CT8620 Applications
There are a lot of KEMET T541X686K030CT8620 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X686K030CT8620
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm