  • T541X686M030AH8710
T541X686M030AH8710
advertisement
Manufacturer No:
T541X686M030AH8710
HK JDW NO:
417-T541X686M030AH8710
Purchasing and Inquiry
T541X686M030AH8710 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.The capacitance is 68μF when it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.A voltage rating of 30V allows for high efficiency.With a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, it is capable of stable operation.
T541X686M030AH8710 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X686M030AH8710 Applications
There are a lot of KEMET T541X686M030AH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X686M030AH8710
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm