  • T541X686M030AT8620
T541X686M030AT8620
advertisement
Manufacturer No:
T541X686M030AT8620
HK JDW NO:
417-T541X686M030AT8620
Purchasing and Inquiry
T541X686M030AT8620 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 35mOhm @ 100kHz.Capacitance 68μF governs its operation.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.This voltage - Rated at 30V - allows the device to be highly efficient.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
T541X686M030AT8620 Features
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X686M030AT8620 Applications
There are a lot of KEMET T541X686M030AT8620 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X686M030AT8620
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm