  • T543V685K050ATE0657280
T543V685K050ATE0657280
advertisement
Manufacturer No:
T543V685K050ATE0657280
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T543V685K050ATE0657280
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T543V685K050ATE0657280 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 65mOhm @ 100kHz.6.8μF is the capacitance of the device.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.A voltage rating of 50V allows for high efficiency.In addition to its 0.079 2.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T543V685K050ATE0657280 Features
a 65mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 6.8μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 50V
T543V685K050ATE0657280 Applications
There are a lot of KEMET T543V685K050ATE0657280 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T543V685K050ATE0657280
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    KO-CAP® T543
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm