  • T545X477M006ATE006
T545X477M006ATE006
advertisement
Manufacturer No:
T545X477M006ATE006
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T545X477M006ATE006
Package:
Datasheet:
Description:
470μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 6mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
T545X477M006ATE006
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current
    6.7A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Current - Leakage
    296μA
  • Height
    4mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    324.998933mg
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm